Natura 2000 na pograniczu
Atrakcje turystyczne
Galeria
Partner projektu
Kontakt

Gmina Hähnichen

www.wohlmann-haehnichen.de

Jest partnerską niemiecką gminą miasta Gozdnica. Położona jest w powiecie Görlitz we wschodniej części Saksonii. W jej skład wchodzą miejscowości: Hähnichen, Quolsdorf, Spree i Trebus. Gminę zamieszkuje 1.535 mieszkańców. Hähnichen została założona w 1200 roku. Pierwotnie nosiła nazwę Häanichen, dopiero w latach 90 ubiegłego wieku zmieniona została nazwa na Hähnichen. Od stycznia 1994roku, po saksońskiej reformie gmin, do gminy zostały włączone miejscowości Quolsdorf i Trebus a w styczniu 1998 roku miejscowość Spree.

Dzięki budowie linii kolejowej pomiędzy Berlinem i Görlitz gmina Hähnichen zyskała dworzec kolejowy. Istniał też tam od lat 90 ubiegłego stulecia zakład kamieniarski i cegielnia, które wykorzystywały transport kolejowy. Na terenie gminy działa wiele przedsiębiorstw, m.in. zakład kamieniarski, drukarnia, magazyny paliwowe a także przedszkole i szkoła. W Quolsdorf znajduje się Centrum Kultury i Dom Tradycji. Na obszarze gminy funkcjonują ochotnicze straże pożarne. Jest też kilka boisk sportowych.

Dużą część obszaru gminy zajmują tereny leśne i ogrodnictwo. Popularne są uprawy zbóż, ziemniaków i środki paszowe. Hodowane jest bydło wołowe. Wielkim uznaniem cieszy się także hodowla koni, jako hobby. Do tradycji wpisuje się też rozwinięta hodowla karpi. Struktura ekonomiczna uwarunkowana jest przez gospodarkę rolną, leśną, rybołówstwo, oraz drobną wytwórczość artykułów spożywczych oraz towary codziennego użytku, usług transportu, rzemiosło artystyczne oraz ogrodnictwo, a także coraz częściej usługi hotelarskie i gastronomiczne. Gmina Hähnichen położona jest na obszarze nizinnym. Wokół zobaczyć można pięknie wypielęgnowane ogrody i działki wokół domów, zadbane ulice i zabudowę. Obszar gminy otoczony jest gęstym lasem i malowniczymi polanami, wśród których można rozkoszować się spokojem, gdzie nie dochodzi gwar uliczny. Region Hähnichen to Bory Górnych Łużyc będące chlubą wschodnich Niemiec. Krajobraz ten stanowią też stawy z możliwością wędkowania, który można porównać do krainy jezior. Występuje tu naturalny las, składający się przede wszystkim z dębów i olch. Walory krajobrazu Gminy Hähnichen coraz bardziej przyciągają turystów. Przez gminę przebiega nyski szlak rowerowy.

Warto zobaczyć:

gozdnicaHodowla dzikich zwierząt. Firma Schwarz- Busreisen oferuje możliwość przeżywania dzikiej natury. Można podziwiać na żywo daniele, muflony, sarny i inne zwierzęta. Można pogłaskać te zwierzęta i je nakarmić. Zgłoszenia telefoniczne do Firmy Schwarz- Reisen Hähnichen, w celu uzgodnienia terminu pod telefonem: +49 (0) 35 894 304 53

gozdnicaKościół w Hähnichen. Kościół został po raz pierwszy wspomniany w dokumentach w roku 1495 w Miśnieńskim artykule diecezjalnym. Quolsdorf stało się probostwem, po Hähnichen, po tym jak mieszkańcy Trebus, na skutek swojego niezadowolenia ze swojego proboszcza w See, zostali przeniesieni do probostwa Hähnichen. Dzisiaj jest to nadal miejsce spotkań ewangelistów z czterech miejscowości gminnych, również stanowi on miejsce spotkań ponad kulturowych.

gozdnicaNyski szlak rowerowyhttp://www.fremdenverkehr-schlesische-lausitz.de

gozdnicaZabytkowy Zamek w Spree.

Związek Gmin w Peitz

Peitzer Land leży pomiędzy regionami Spreewald i Schlaubetal i jest znany przede wszystkim z rybołówstwa w tym smacznego karpia. Stawy w Peitz zaliczają się do największych, stykających się ze sobą obszarów stawowych w Niemczech i są znaczącym ośrodkiem gospodarki rybnej.

Obszar stawów rozpościera się od granic miasta Peitz aż do gminy Teichland. Peitzer Land jest najmniejszą słowiańską mniejszością w Niemczech, ukształtowany szczególnie poprzez język i kulturę Serbołużyczan. Peitzer Land ma dużo atrakcyjnych turystycznych i kulturalnych ofert i zaprasza przede wszystkim na pełne przygód wycieczki rowerowe. Ulubionym celem wycieczek z różnorodną ofertą dla dużych i małych jest Park Rozrywki Teichland.

Łużycko-Niemieckie Muzeum Regionalne w Jänschwalde
Kirchstraβe 11, 03197 Janschwalde,tel.: +49 035607, 749928 museum-jaenschwalde@peitz.de

Muzeum znajduje się w centrum miejscowości obok klasycystycznego wiejskiego kościoła bez wieży. Tutaj możemy dowiedzieć się, jak żyli Serbołużyczanie na wsi. Do eksponatów wystawowych należą meble, urządzenia gospodarcze, narzędzia pracy i materiał zgromadzony na zdjęciach opowiadający historię miejscowości Janschwalde z 1900 roku. Duże wrażenie wywołuje także zbiór ponad 40 różnorodnych pięknych oryginalnych strojów ludowych z czasów życia wcześniejszej ludności. W wyrestaurowanej stodole parafialnej zaprezentowano znaczący zbiór ceramiki. Od naczyń do użytku domowego do eksponatów artystycznych - pokazane jest wszystko, co w ostatnich trzech stuleciach produkowano z gliny na Łużycach.

Informacja turystyczna:
www.tourismus.peitz.de