Natura 2000 na pograniczu
Atrakcje turystyczne
Galeria
Partner projektu Hähnichen
Kontakt

Gmina Hähnichen

www.wohlmann-haehnichen.de

Jest partnerską niemiecką gminą miasta Gozdnica. Położona jest w powiecie Görlitz we wschodniej części Saksonii. W jej skład wchodzą miejscowości: Hähnichen, Quolsdorf, Spree i Trebus. Gminę zamieszkuje 1.535 mieszkańców. Hähnichen została założona w 1200 roku. Pierwotnie nosiła nazwę Häanichen, dopiero w latach 90 ubiegłego wieku zmieniona została nazwa na Hähnichen. Od stycznia 1994roku, po saksońskiej reformie gmin, do gminy zostały włączone miejscowości Quolsdorf i Trebus a w styczniu 1998 roku miejscowość Spree.

Dzięki budowie linii kolejowej pomiędzy Berlinem i Görlitz gmina Hähnichen zyskała dworzec kolejowy. Istniał też tam od lat 90 ubiegłego stulecia zakład kamieniarski i cegielnia, które wykorzystywały transport kolejowy. Na terenie gminy działa wiele przedsiębiorstw, m.in. zakład kamieniarski, drukarnia, magazyny paliwowe a także przedszkole i szkoła. W Quolsdorf znajduje się Centrum Kultury i Dom Tradycji. Na obszarze gminy funkcjonują ochotnicze straże pożarne. Jest też kilka boisk sportowych.

Dużą część obszaru gminy zajmują tereny leśne i ogrodnictwo. Popularne są uprawy zbóż, ziemniaków i środki paszowe. Hodowane jest bydło wołowe. Wielkim uznaniem cieszy się także hodowla koni, jako hobby. Do tradycji wpisuje się też rozwinięta hodowla karpi. Struktura ekonomiczna uwarunkowana jest przez gospodarkę rolną, leśną, rybołówstwo, oraz drobną wytwórczość artykułów spożywczych oraz towary codziennego użytku, usług transportu, rzemiosło artystyczne oraz ogrodnictwo, a także coraz częściej usługi hotelarskie i gastronomiczne. Gmina Hähnichen położona jest na obszarze nizinnym. Wokół zobaczyć można pięknie wypielęgnowane ogrody i działki wokół domów, zadbane ulice i zabudowę. Obszar gminy otoczony jest gęstym lasem i malowniczymi polanami, wśród których można rozkoszować się spokojem, gdzie nie dochodzi gwar uliczny. Region Hähnichen to Bory Górnych Łużyc będące chlubą wschodnich Niemiec. Krajobraz ten stanowią też stawy z możliwością wędkowania, który można porównać do krainy jezior. Występuje tu naturalny las, składający się przede wszystkim z dębów i olch. Walory krajobrazu Gminy Hähnichen coraz bardziej przyciągają turystów. Przez gminę przebiega nyski szlak rowerowy.

Warto zobaczyć:

gozdnicaHodowla dzikich zwierząt. Firma Schwarz- Busreisen oferuje możliwość przeżywania dzikiej natury. Można podziwiać na żywo daniele, muflony, sarny i inne zwierzęta. Można pogłaskać te zwierzęta i je nakarmić. Zgłoszenia telefoniczne do Firmy Schwarz- Reisen Hähnichen, w celu uzgodnienia terminu pod telefonem: +49 (0) 35 894 304 53

gozdnicaKościół w Hähnichen. Kościół został po raz pierwszy wspomniany w dokumentach w roku 1495 w Miśnieńskim artykule diecezjalnym. Quolsdorf stało się probostwem, po Hähnichen, po tym jak mieszkańcy Trebus, na skutek swojego niezadowolenia ze swojego proboszcza w See, zostali przeniesieni do probostwa Hähnichen. Dzisiaj jest to nadal miejsce spotkań ewangelistów z czterech miejscowości gminnych, również stanowi on miejsce spotkań ponad kulturowych.

gozdnicaNyski szlak rowerowyhttp://www.fremdenverkehr-schlesische-lausitz.de

gozdnicaZabytkowy Zamek w Spree.